Historia Taekwon-do

Historia Taekwon-do wywodzi się z tradycyjnych koreańskich sztuk walki, a jego historia jest związana z historią Korei.

676 pne – 57 pne Półwysep Koreański jest podzielony na trzy dynastie, które tworzą trzy odrębne królestwa: Goguryeo, Silla i Baekje.

Istnieją zapisy historyczne, że nawet w erze Goguryeo istniał prosty system walki. W 1935 roku japoński zespół archeologiczny odkrył mauzolea Muyongchong i Kazhuchong w mieście Tunku w prowincji Mandu w Mandżurii. Na sufitach obu grobowców znajdują się malowidła przedstawiające stojących mężczyzn, najprawdopodobniej ćwiczących taekwondo, archetypową sztukę taekwondo.

Dowodem znajomości sztuk walki Silla są dwie kamienne płaskorzeźby buddyjskie znajdujące się w grocie Sokkuram w świątyni Poguksa w Gyeongju. Postacie wyryte na płaskorzeźbach stoją w pozycjach obronnych i wykonują zwoje Wadżry, które są nadal praktykowane w taekwondo do dziś. Kraj Silla w tym czasie był znany z rycerzy Hwarang, których uczono zasad wiary buddyjskiej, kultury i obyczajów, a także sztuk wojennych, w tym jazdy konnej, łucznictwa , szermierki , zapasów  i walka wręcz. Nie można jednoznacznie określić systemu walki stosowanego przez Rycerzy Warangu. Mogą to być Taekwondo, a Subak pochodzi z Baekje.

historia taekwo-do

 Taekwon-do

Od tego czasu zarówno Taekwondo, jak i Sudoku były mniej lub bardziej zaangażowane w życie kulturalne i strukturę wojskową Korei Południowej. W 1919 roku, wraz z japońską okupacją Korei i rozwiązaniem armii północnokoreańskiej, Xi Wu został skazany na wieloletnie więzienie lub karę śmierci. Obie sztuki walki muszą być praktykowane i kultywowane pod ziemią lub poza Koreą. Po odzyskaniu niepodległości w 1945 roku Koreańczycy znów mogli kultywować tradycje przodków, w tym otwarcie uprawiać sztuki walki. W ciągu 36-letniej kariery style Taekwondo i Subak zostały podzielone na wiele odmian, a każdy mistrz założycielski uważał swój system za najlepszy . Oprócz taekwondo i soobaku, obecną technikę taekwondo kształtują również kwonbop, tangsudo i kongsudo.

Pochodzenie i rozwój Taekwondo jest ściśle związany z życiem i działalnością jednej osoby, generała Choi Hong Hee. Urodzony 9 listopada 1918 w Huatai w Korei Południowej. W wieku 12 lat zaczął uczyć się koreańskich sztuk walki Taekwondo u jednego z najwybitniejszych mistrzów, Han Il-donga, i kontynuował ją przez 7 lat. W wieku 19 lat wyjechał do Kioto w Japonii, aby kontynuować naukę w liceum i college’u. W tym samym czasie zaczął uczyć się japońskiego karate. Wraz z wybuchem II wojny światowej został powołany do wojska i wysłany do placówki w Korei Północnej. Po przyjeździe zorganizował ruch niepodległościowy, za co został skazany na siedem lat więzienia. W więzieniu, aby zabić nudę i utrzymać sprawność fizyczną, ćwiczył samotnie w celi. W tym czasie, aż do odzyskania samodzielności, doskonalił swoje umiejętności walki wręcz. Po wyzwoleniu w sierpniu 1945 został wcielony do wojska i rozpoczął karierę wojskową

W 1953 opublikował swoją pierwszą książkę o służbach wywiadowczych. W 1954 roku po raz pierwszy przekształcił techniki taekwondo i karate japońskiego w nowy styl walki oparty na zupełnie innych założeniach. Wykorzystując swój status społeczny zbudował zespół ekspertów, z którymi badał słuszność hipotezy w zakresie słuszności, biomechaniki, anatomii i fizjologii. W 1955 nazwał sztukę walki Taekwondo. Doprowadził do wprowadzenia taekwondo jako przedmiotu obowiązkowego w koreańskim wojsku, szkołach średnich i na uniwersytetach, a także wysłał najlepszych trenerów do zaprzyjaźnionych krajów. Władze krajowe poczyniły przemyślaną politykę rozwijania tej dyscypliny i uznawania jej za sport narodowy w Korei, a zatem zainwestowały duże środki w jej rozwój i promocję, w wyniku czego Taekwondo było praktykowane przez miliony w krótkim czasie.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu i zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu gdzie znajdą państwo doboki do taekwon-do ITF, WTF.

Doboki ITF : https://quest-sport.pl/kategoria-produktu/doboki-do-teakwondo-itf/

Doboki WTF : https://quest-sport.pl/kategoria-produktu/doboki-wtf/

Doboki Mistrzowskie ITF : https://quest-sport.pl/kategoria-produktu/doboki-teakwondo-mistrzowskie-itf/

Nasza strona na FB : https://www.facebook.com/people/Quest-Sport/100063550303303/

Dziekujemy!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp